کشف ارتباط دیابت نوع 2 با سرطان

از مدتها پیش روشن شده بود که دیابت نوع 2 می تواند خطر ابتلا به برخی انواع سرطان را افزایش دهد اما دلیل آن تا کنون نامعلوم مانده بود. به تازگی پژوهشگران دانشگاه لوند در سوئد ارتباط مولکولی بین این دو بیماری شایع را کشف کرده اند.

ابتلا به دیابت نوع 2 یک روند طولانی را طی می کند. افزایش میزان انسولین خون اولین علامت شروع دیابت نوع 2 است. تا زمانی که سلولهای بتا در پانکراس بتوانند در پاسخ به افزایش نیاز بدن انسولین بیشتری تولید کنند قند خون در حد طبیعی حفظ می شود، اما زمانی که  میزان تولید انسولین ازنیاز بدن کمترشود دیابت از راه رسیده و سلولهای بتا آنقدر تحت فشار قرار گرفته اند که دیگر نمی توانند انسولین بسازند و در نهایت می میرند. یودان ژو  (Yuedan Zhou) – دانشجوی دکترا در مرکز دیابت دانشگاه لوند – که نتیجه تحقیقات خود را در مورد این بیماری اخیرا منتشر کرده است می گوید ما بر روی شناخته شده ترین ژن مرتبط با دیابت که واریانت ژن TCF است و نقش آن در بروز دیابت نوع 2 کار کرده ایم. بر اساس تخمین پروژه مالمو 25 درصد جمعیت و 31 درصد افراد دیابتی حامل این ژن هستند.  ژن دیگری به نام p53 در ارتباط با سرطان شناسائی شده است. p53 با نام محافظ ژنوم خوانده می شود و نقش آن در جلوگیری از بروز سرطان های روده بزرگ و کبد روشن شده است.

ژن TCF در سلولهای بتای پانکراس نقش محافظت از سلول در مقابل مقادیر زیاد گلوکز خون را به عهده دارد. اگر این ژن نتواند نقش خود را ایفا کند بیماری دیابت نوع 2 بروز می کند.TFC و p53 با هم کار می کنند، TFC سلول بتا را زنده نگه می دارد و p53 تقسیم بیش از حد سلولها جلوگیری می کند و حلقه ارتباطی بین دیابت و سرطان از همینجا شکل می گیرد. وقتی قند خون بالا می رود TFC فعال می شود و TFC فعالیت p53 را تقویت می کند. این تیم پژوهشی از دو سال پیش کار بر روی ژن TFC را شروع کردند و به مدد شانس و اقبال ارتباط آنرا با p53 و سرطان کشف کردند. تقویت TFC از مرگ سلولهای بتا در اثر افزایش قند خون جلوگیری کرده و می تواند قبل از اینکه دیابت نوع 2 وخیم شود به عنوان یک راه درمان جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد.

منبع: http://www.myscience.cc/wire/molecular_link_between_diabetes_and_cancer_described-2011-LUND

/ 0 نظر / 167 بازدید