آیا ممانتین می تواند سندرم داون را مغلوب کند؟

یکی از پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو در حال به پایان رساندن کارآزمائی بالینی داروئی است که می تواند توانمندی های شناختی مبتلایان به سندرم داون را (که قبلاً با نام منگولیسم خوانده می شد) بهبود بخشد. شاید این دارو به نقطه عطفی در درمان این بیماری ژنتیک تبدیل شود.

دکتر آلبرتو کاستا، دانشیار دانشکده پزشکی و سرپرست تیم تحقیقاتی می گوید تحقیق بر روی این دارو سه سال طول کشیده و اکنون در حال تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده هستیم، انتظار داریم این نتایج تا دو یا سه ماه آینده به مرحله انتشار برسند.

دکتر کاستا که موضوع کار پژوهشی اش در شماره یکشنبه گذشته نیویورک تایمز با عنوان «داروئی برای سندرم داون» به چاپ رسیده است داروی ممانتین (memantine) را که در حال حاضر برای تخفیف عوارض بیماری آلزایمر به کار می رود روی 39 نفر از مبتلایان به سندرم داون آزمایش کرده است. نیمی از بیماران ممانتین و نیم دیگر پلاسبو (دارونما) دریافت کردند. در سال 2007 دکتر کاستا گزارش کرد که ممانتین می تواند وضعیت حافظه را در موشهای مبتلا به سندرم داون بهبودبخشد و اکنون برای اولین بار او داروئی را که در بهبود یادگیری و حافظه موشهای مبتلا به این بیماری موثر بوده بر روی انسان آزموده است. نیویورک تایمز از این کار با عبارت «نقطه عطفی در تاریخ تحقیق بر روی سندرم داون» یاد کرده است.

دکتر کاستا برای تحقیق بر روی سندرم داون یک انگیزه قوی هم دارد؛ دخترش 16 ساله اش به سندرم داون مبتلا است و مثل سایر افراد مبتلا به این بیماری عملکرد ذهنی او با افزایش سنش رو به کاهش است، و احتمال داده اند در حدود 50 سالگی اش به آلزایمر هم مبتلا شود. معمولاً چنین بیمارانی پس از بروز آلزایمر تنها 5 سال با مرگ فاصله دارند.

دکتر کاستا گفته است حس می کنم برای پیدا کردن راه حلی برای حفظ توانائی های ذهنی او با زمان مسابقه می دهم.  او می گوید اغلب کودکانی که با سندرم داون به دنیا می آیند شاخصهای بیولوژیک ابتلا به آلزایمر را هم دارند.

به عقیده دکتر کاستا این که می گویند عمر افراد مبتلا به سندرم داون کوتاه است و یا نمی توانند درس بخوانند درست نیست. در واقع این افراد بسته به شدت بیماری می توانند به دانشگاه بروند، زندگی و حتی کار مستقل داشته باشند و تا 70 سال هم زندگی کنند.

منبع: http://medicalxpress.com/news/2011-08-scientist-drug-syndrome.html

 

 

/ 0 نظر / 10 بازدید