خطر سرطان رحم؛ بهتر است زنان در مصرف شیرینی احتیاط کنند

نتایج یک کار پژوهشی جدید نشان می دهد مصرف منظم بیسکویت، کیک یا کلوچه احتمال ابتلای زنان به سرطان رحم را به شکل معنی داری افزایش می دهد. زنانی که دو یا سه بار در هفته چنین شیرینی هائی می خورند 33% بیش از سایر زنان به سرطان رحم مبتلا می شوند و این رقم  در زنانی که بیش از سه بار در هفته بیسکویت یا کیک و کلوچه می خورند به 42% می رسد.

این یافته ها از یک تحقیق ده ساله در سوئد که بر روی عادات غذائی بیش از 60000 زن انجام شده به دست آمده است. سرطان رحم که سرطان آندومتر هم نامیده می شود در بریتانیا سالانه 6400 زن را مبتلا می کند و از این تعداد 1000 نفر را به کام مرگ می فرستد.

با افزایش وزن احتمال ابتلا به سرطان رحم هم بالا می رود اما پژوهشگران انستیتو کارولینسکا در استکهلم می خواستند بدانند آیا ارتباط مستقیمی بین مصرف غذاهای شیرین و بروز سرطان رحم وجود دارد یا خیر. این دانشمندان در سال 1987 پرسشنامه هائی را در مورد رژیم غذائی، وزن، شیوه زندگی و سلامت عمومی بین هزاران زن توزیع کردند و ده سال بعد از زنانی که هنوز در قید حیات بودند خواستند دوباره همان پرسشنامه ها را پر کنند. از همه شرکت کنندگان پرسش شده بود که چندبار به نوشیدنی های داغ یا غذای خود شکر اضافه می کنند و به چه میزان غذای شیرین مصرف می کنند. وقتی پژوهشگران نتایج اولیه را با آمار ابتلای داوطلبان به بیماری سرطان رحم مقایسه کردند مشاهده شد که در طول 18 سال 729 مورد سرطان رحم بروز کرده است.

مصرف آب نبات، نوشابه های شیرین، مربا و مارمالاد اثر چندانی بر روی بروز بیماری نداشت اما زنانی که به طور منظم کیک، کلوچه و بیسکویت خورده بودند 42% بیش از سایرین به سرطان رحم مبتلا شدند. در این تحقیق دفعات مصرف مواد شیرین شیرین بررسی شده ولی مقدار دقیق آن پرسیده نشده است، با این حال نتایج نشان داد که مصرف روزانه  بیش از 35 گرم شکر - معادل 7 قاشق چایخوری- احتمال بروز سرطان رحم را تا 36% افزایش می دهد.

این محققین می گویند رژیمهای غذائی شیرین از چند راه می توانند احتمال ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهند؛ اول اینکه مصرف قند بیش از حد ترشح انسولین را تحریک کرده و انسولین هم رشد سلولهای پوشش داخلی رحم یاآندومتر را تحریک می کند و دوم اینکه مصرف قند زیاد ترشح هورمون استروژن را افزایش می دهد و استروژن زیاد هم رشد خارج از کنترل سلولهای آندومتر رحم و در نهایت بروز سرطان را به دنبال دارد.

این پژوهشگران در مقاله ای که در مجله Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention  منتشر کرده اند اعلام کرده اند این نتایج در صورتی می توانند به عنوان اثبات خطر برای سلامت عمومی تلقی شوند که تحقیقات دیگر در مردم ساکن نقاط دیگر جهان هم آنها را تائید کند.

منبع: http://www.hinterlandgazette.com/2011/08/study-women-eating-cakes-biscuits-or.html

/ 2 نظر / 43 بازدید
فرصت تبادل لينک

سلام براي افزايش بازديد و برتري در گوگل با سايت ما تبادل لينک کنيد لينک : http://www.parmisfun.com/link

افشین امینی

مژده به صاحبان وبلاگ پکیج کامل تبدیل وبلاگ به سایت با تخفیف ویژه به مناسبت ماه مبارک رمضان امکانات پکیج : 1- طراحی یک قالب اختصاصی برای وبلاگ شما 2- ثبت یک دامین ir برای وبلاگ شما هدایای ویژه پکیج : 1-ثبت ادرس وبلاگ شما در 150 موتور جستجو 2- اختصاص 1 گیگابایت هاست برای اپلود فایل 3- ثبت یک دامین tk برای وبلاگ شما این پکیج با قیمت استثنایی 12 هزار تومان ارائه میگردد برای سفارش با شماره تلفن ویا ایمیل زیر تماس بگیرید 09394034404 aaryan683@gmail.com